Zemesriekstu eļļa

Par zemesriekstu eļļu

Zemesriekstu eļļa BIOPar zemesriekstu dzimteni tiek uzskatīta Peru, kur tiem ir bijusi liela nozīme Acteku un citu vietējo indiāņu cilšu uzturā. Spāņu un Portugāļu pētnieki atklājuši zemesriekstus un pārveduši tos uz Āfriku – atbilstoša klimata zonu. Tā rezultātā zemesrieksti iemājoja dažos Āfrikas reģionos un kļuva par to tradicionālās virtuves neatņemamu sastāvdaļu. Savukārt no Āfrikas kopā ar vergiem zemesrieksti nonāca Ziemeļamerikā, kur līdz šai dienai tie ir iecienīts un ļoti izplatīts pārtikas produkts. Bet jau vēlāk šis augs tika izplatīts arī uz āzijas valstīm ar atbilstošu klimatu - Indiju un Ķīnu, kur it īpaši augstu tiek vērtēta zemesriekstu eļļa dažādu tradicionālo ēdienu gatavošanā, jo tā ir izturīga pret karstumu.

Zemesrieksts pēc botāniskās klasifikācijas pieder pākšaugu dzimtai, tāpat kā pupas, zirņi un lēcas. Zemesrieksti aug ļoti neparastā veidā: pēc uzziedēšanas ziedi pieliecas zemei un ieurbjas tajā, lai varētu veidoties nelielas, baltas pākstis, kas katra satur 2-3 riekstus, kas klāti ar sarkanu miziņu. Zemesrieksti satur līdz pat 55% eļļas, un tie ir arī vērtīgs olbaltumvielu avots.

Garšai…

Zemesriekstu eļļai ir maigi zeltaina krāsa un izteikta zemesriekstu garša un aromāts. Tā ir ne tikai ļoti garda eļļa, bet arī noturīga pret karstumu, attiecīgi izmantojama gan auksto, gan arī karsto ēdienu pagatavošanai. Zemesriekstu eļļai piemīt lieliska īpašība nepievilkt ēdiena aromātu, attiecīgi katrs šajā eļļā ceptais produkts saglabā savu īpašo garšu un aromātu, kas papildināti ar lielisku riekstu garšu.

Zemesriekstu eļļu var jaukt ar citām eļļām, tādām kā sezama eļļa vai valriekstu eļļa attiecībā 1:4 (zemesriekstsu eļļa : cita eļļa), kas padara šīs eļļas aromātiskākas un karstumizturīgākas. Zemesriekstu eļļa arī piestāvēs pie apceptiem dārzeņiem austrumu gaumē, rīsiem un dažādiem nūdeļu ēdieniem, vai arī pie salātiem, piešķirot tiem riekstu garšu, kā arī būs lieliska majonēzes un auksto mērču sastāvdaļa.

100 g zemesriekstu eļļas uzturvērtība:

Ogļhidrāti 0 g
Olbaltumvielas 0 g
Tauki, tai skaitā: 100 g
Piesātinātās taukskābes, tai skaitā: 20 g
       Palmitīnskābe 11 g
       Stearīnskābe 3 g
       Arahīdskābe 1.5 g
       Behenskābe 3 g
       Lignocerīnskābe 1.5 g
Mononepiesātinātās taukskābes, tai skaitā: 54 g
       Palmitoleīnskābe 0.3 g
       Oleīnskābe 52 g
       Cetoleīnskābe 0.3 g
       Eikosēnskābe 1.5 g
Polinepiesātinātās taukskābes, tai skaitā: 26 g
       Linolskābe (Omega 6) 26 g
       Alfalinolēnskābe (Omega 3) 0.3 g
Enerģētiskā vērtība: 900 ckal/3700 kJ

Veselībai…

Zemesriekstu eļļa satur veselīgās mononepiesātinātās taukskābes un neaizvietojamās OMEGA 6 taukskābes, tādejādi šī eļļa ir labvēlīga sirds un asinsvadu veselībai, veicina vielmaiņu un dabīgās organisma aizsargspējas. Turklāt zemesriekstu eļļa satur vitamīnu E, vitamīnu B3, mangānu, fitosterolus, kas labvēlīgi ietekmē vielmaiņu un sirds veselību. Zemesrieksts satur antioksidantu resveratrolu, kas atrodams arī sarkanajās vīnogās. Tiek uzskatīts, ka šis antioksidants atbildīgs par tā saucamo „Franču fenomenu”: fakts, ka neskatoties uz paaugstināto taukvielu patēriņu tipiskajā franču diētā, francūžiem ir ļoti zemi sirds un asinsvadu saslimšanas rādītāji, kas tiek saistīts ar regulāru sarkanvīna lietošanu. Šim antioksidantam tiek piedēvētas arī spējas pagarināt cilvēka mūžu.

Zemesriekstu eļļai ir ļoti plašs taukskābju profils, tādejādi tiek uzskatīts, ka šī eļļa var aizvietot dzīvnieku izcelsmes taukus un ir ieteicama veģetāriešu diētā, kā arī gavēņa laikā kā enerģijas un taukskābju avots.

   
BIO ČIA sēklu eļļa BIO Avokado eļļa BIO Kokosriekstu eļļa BIO Mandeļu eļļa BIO Sezama sēklu eļļa BIO Eļļa cepšanai BIO Argāna eļļa BIO Ciedru riekstu eļļa BIO Melno ķimeņu eļļa BIO Naktssveces eļļa BIO Valriekstu eļļa BIO Linsēklu eļļa BIO Kaņepju eļļa Kviešu dīgstu eļļa Ķirbju sēklu eļļa Olīveļļa Makadāmija riekstu eļļu Mārdadža eļļa
© SIA „Oil Tree”, visas tiesības paturētas.